Jdi na obsah Jdi na menu
 


25.6.2003 Slovácké noviny
Netradičním pohledem na slováckou krojovanou hudbu Veselané pod Alpskými štíty ve sportovních dresech se vracíme k článku z minulého týdne, ve kterém se psalo o jejich vystoupení ve švýcarském Sierre. V textu bylo mylně uvedeno pozvání do Kanady místo Pittsburghu v USA, za což se čtenářům omlouváme. Kapela o tomto víkendu roztančila účastníky oslav 70. výročí vzniku hasičského sboru v Horních Tošanovicích u Frýdku-Místku. V sobotu si odskočí zahrát na Slovensko do Trenčianskych Bohuslavic a 2. července odjedou Veselané na dvanáctidenní turné do Francie. Tam chce své posluchače potěšit nejen živými koncerty ale i novou CD nahrávkou.

18.6.2003 Slovácké noviny
Na MS v Kanadě pojedou Veselané s hokejbalisty
To, že se snaha vyplácí, se opět podařilo krojované dechové kapele Veselané z Veselí nad Moravou pod vedením kapelníka Petra Hartmanna. Nejenže nová nahrávka na MC a CD "Veselná 30 let" je na světě, ale svou premiéru si odbyla ve švýcarském městě SIERRE na mistrovství světa v hokejbalu, kam byli pozváni českou reprezentací. Byly to doslova zásnuby folkloru se sportem. Každý partner něčím překvapil. Sportovci svým ohromným nasazením, kterým obhájili stříbro. Muzikanti zase při semifinálovém zápasu s Italy a finále s Kanadou vytvořili takový kotel, který na sebe stáhl objektivy kamer a fotoaparátů nejen všech diváků , ale i akreditovaných reportérů. Čeští reprezentanti si po skončení MS dokonce vyžádali Veselany jako doprovod i na příští sezonu, kdy budou startovat na MS v Kanadě. Obrovské ovace zazněly ve chvíli, kdy nastoupily na hrací plochu mažoretky z Ostrožské Lhoty, které se svou vedoucí Marií Šálkovou už byly s Veselany před pěti lety na úspěšném turné ve Španělsku. Na stadionu hrála kapela jak jinak než ve sportovních dresech. V oficiálním doprovodném kulturním nonstop programu zase zářily pestré slovácké kroje. Po sobotním finále se včichni ještě pokochali pohledem na osluněné alpské čtyřtisícovky se zasněženými štíty a vyrazili na dlouhou únavnou cestu, která je vedla v neděli odpoledne až na Březovou. Tam po krátkém vydehcnutí nastoupili i s mažoretkami na dvouhodinový koncert uspořádaný u příležitosti 10. výročí kněžství pana faráře Jana Korneka. Co může být pro kapelu milejším oceněním, než když jí přátelé z Polska, kteří přijeli autobusem i auty, zazpívají národní lidovou písničku, odvezou si spoustu nových nahrávek a pi loučení se nesčetněkrát ptají, jestli se k nim v říjnu určitě vrátíme.

4.6.2003 Slovácké noviny
DH Veselané zahraje na šampionátu v hokejbalu
Veselí nad Moravou. Na nedostatek práce si rozhodně nemohou naříkat muzikanti dechové hudby Veselané. Kapela, která si v příštím roce připomene třicet let existence, v květnu absolvovala hned několik koncertů a další na ni čekají v červnu i červenci. Muzikanti nejdříve zamířili do Polska. Druhou květnovou neděli vystoupili před zcela zaplněným kulturním domem v Karviné, kde si Veselany přišlo poslechnout šest set lidí. "Jednalo se o koncert seniorů, který zde každoročně pořádají pro své obyvatele zastupitelé města," uvedl manažer kapely Antonín Nováček. V polovině června muzikanti pojedou na mistrovství světa v hokejbalu. To se letos uskuteční ve Švýcarsku. "Sportovci nás slyšeli hrát vloni v Sudoměřicích ve vinném sklepu. Poté jsme dostali pozvání, abychom vystoupili v kulturním programu, který se uskuteční při příležitosti mistrovství světa, připoměl Nováček. Další zahraniční účinkování mají Veselané naplánováno na počátek července, kdy vystoupí ve Francii. Minulý týden začali muzikanti nahrávat ve studiu v Dolních Bojanovicích nový kompaktní disk. Ten je připravován právě k blížícímu se třicátému výročí existence kapely. Další CD vydá kapelník Petr Hartmann z Lipova, který stojí v čele muziky již deset let. "V příštím roce si navíc připomeneme také čtvrtstoletí trvání Veselského rynečku a dechová hudba Veselané patřila ke spoluzakladatelům tohoto festivalu," upozornil Nováček. V současné době má kapela šestnáct členů a ke společnému nácviku se schází jedenkrát týdně. Určitou zajímavostí je, že přestože hudba nese název Veselané, ve Veselí nad Moravou žije jen šest členů. Zbývající muzikanti a dvě zpěvačky jsou z celého hodonínského a uherskohradišťského regionu.

14.5.2003 Slovácké noviny
Veselané dojali Poláky v Opole až k slzám
Všade zamračené... znělo z pódia pár kilometrů pod městem Opole v Polsku opět v podání pravé slovácké dechovky první májový víkend. VESELANÉ se po sedmi měsících vrátili tam, kde si získali přízeň a uznání mnoha lidí. Nejenže bylo "všady zamračené", ostrý vítr se dral do všech mikrofonů a déšť byl na spadnutí. Přesto se domů nikomu nechtělo. Největší překvapení však přišlo až druhý den, kdy po nedělní mši, kterou sloužil pan farář Kan Kornek z Březové a Veselané ji doplnili mariánskými písněmi, se chystali k odjezdu domů. Ještě chvíli, podle našich tradic, hráli muzikanti před kostelem. Moc tomu nevěřili, když byli požádáni, aby ještě tentýž den zahráli jeden improvizovaný koncert. Byla to výzva, které nešlo odolat. A aby se do odpoledne nenudili, byli pozvání na vysvěcení novostavby krásného rodinného domu. Ptáte se, jak to dopadlo? Manželé a čerství majitelé plakali dojetím, když na památku dostali CD s podpisy a věnováním, a odpoledne se zase divili naši muzikanti, jaká masa lidí přišla na zcela nepřipravenou akci. Ten den všem přálo i překrásné májové počasí. Tajže v říjnu opět na schledanou.

14.5.2003 Slovácké noviny
Dominik roztleskal sál
Je neděle 11. května a v plném sále pro 600 lidí karvinského městského DK znějí krásné lidové písničky. Švitoření klarinetů Rudy Něničky a Standy Vintra v Dudácké polce bylo slyšet až ven. Veselané hráli seniorům v Karviné na koncertu, který každoročně pořádají jeho zastupitelé. Primátor PhDr. Antonín Petráš popřál všem ženám ke Dni matek a uvedl slováckou krojovanou dechovou hudbu Veselané, se kterou se v závěru i rozloučil překrásnou kyticí a poděkováním za překrásný zážitek. A o tom, že nepřeháněl, svědčí i to, že mnohé písničky zněly nejen z pódia, ale i ze sálu. Slovácký verbuňk v podání čtyřletého Dominika Hartmanna v krásném kroji roztleskal celý sál a nejedno oko nezůstalo suché. S Pánembohem na závěr už zpívali všichni. Tentokrát ale byli dojati muzikanti, když všichni posluchači zpívali vestoje a když se i ve stoje dlouhým potleskem rozloučili.

30.4.2003 Slovácké noviny
Tak to mě teda překvapil. Je mladý, ženatý, čeká dítě, takže starostí plnou hlavu. Přesto nejen vymyslel, ale i zorganizoval první ročník přehlídky malých dechových hudeb, která proběhla dne 20. dubna 2003 ve Velké nad Veličkou. Jan Štefánek je z muzikantské krve a to mu zřejmě dalo sílu to zvládnout. Takže nový kulturní počin je na světě. Na prvním ročníku zahrála Veselská osma, Rytmus 93, Lipovjanka a na závěr Veselané s některými skladbami, které připravují na své nové CD. Celý program zpestřilo vystoupení mladých a krásných mažoretek z Kuželova. Teď už mu jen popřejeme, aby si jeho dobrá myšlenka našla v muzikantském světě své stálé místo.

30.4.2003 Slovácké noviny
Naše dechovka opět v Polsku. Díky panu faráři Janu Kornekovi z farnosti v Březové budou poslouchat naši slováckou muziku v jeho rodné zemi, tentokrát u příležitosti stého výročí založení tamějšího hasičského sboru. Slovácká krojová dechová hudba Veselané z Veselí je asi pořádně veselá, protože v minulém roce roztleskali její muzikanti v Prószkově více než tisíc Poláků a jejich německých hostů.

19.3.2003 Slovácké noviny
Slovácká krojovaná dechová hudba Veselané z Veselí nad Moravou pod vedením kapelníka Petra Hartmanna se začala připravovat na 30. výročí založení souboru , které bude slavit začátkem roku 2004. V květnu natáčí jubilejní CD, které slavnostně pokřtí na festivalu DH "Na veselském rynečku" 24. srpna 2003. Ve spolupráci s městem Veselí nad Moravou a vydatné pomoci sponzorů připravují vydání nových plakátů a propagačních materiálů. S tím souvisí i další akce, mezi něž patří dvoudenní vystoupení v Polsku 3. a 4. května, kde v loňském roce na dožínkách v regionu Opole sklidili obrovský úspěch. Dvanáctidenní turné po Francii v červenci bude nejprestižnější událostí tohoto roku. Dále jsou v jednání vystoupení ve Švýcarsku, na Slovensku a v Německu festival DH. Připravují i vlastní WWW stránky na internetu.